همه دسته بندی ها

صفحه اصلی>پشتیبانی مشتریان>اخبار

درک نشت یابی صوتی

زمان: 2021-05-08 بازدید : 6

صداهای نشت آب چیست؟
نشت آب در لوله های زیر زمینی و تحت فشار ممکن است صداهای مختلفی ایجاد کند:
● "Hiss" یا "Whoosh" از لرزش لوله و کاهش فشار دهانه
sounds "Splashing" یا "Babbling Brook" از آب جاری در اطراف لوله به صدا در می آید
sounds صداهای سریع "ضرب و شتم" از اسپری آب که به دیواره حفره خاک برخورد می کند
sounds صداهای کوچک "چنگ زنی" از سنگ ها و سنگریزه ها از لوله بلند می شوند
صدای "Hiss" یا "Whoosh" که غالباً مانند یک استاتیک ثابت به نظر می رسد ، تنها صدایی است که همیشه برای نشت در لوله هایی با فشار آب 30 psi یا بالاتر وجود دارد. صداهای دیگر ممکن است وجود داشته باشند یا نداشته باشند و معمولاً آنها به قدری بلند نیستند. بنابراین ، ما تصمیم می گیریم "آیا نشتی وجود دارد؟" با گوش دادن به "Hiss" یا "Whoosh".


چه عواملی بر این اصوات تأثیر می گذارد؟
عوامل مختلفی وجود دارد که بر بلندی صدا و دامنه فرکانس صداهای تولید شده توسط نشت آب منتقل شده روی لوله ها و انتقال به سطح زمین تأثیر می گذارد:
pressure فشار آب در لوله
material مواد لوله و قطر لوله
type نوع خاک و تراکم خاک
● عمق خاک بیش از لوله
cover پوشش سطح: چمن ، خاک سست ، آسفالت ، دال بتونی و غیره
بلندی یا شدت صدای نشت مستقیماً با فشار آب داخل لوله متناسب است (تا حد محدود):
 P [OKB1G} [XYPQZZCPHL4LJA

شدت صدا (بلندی صدا) در مقابل فشار آب
لوله های فلزی مانند شبکه های آهن ، سرویس های مسی و لوله های فولادی صداهای نشتی آب را بلندتر و فرکانس بالاتر از لوله های PVC یا لوله های آزبست سیمان منتقل می کنند. بنابراین ، دانش در مورد مواد لوله مهم است.
لوله های با قطر بزرگ ، اعم از PVC ، بتن ، فولاد یا آهن ، صدای بسیار کمتری از نشت آب را نسبت به لوله های قطر کوچک منتقل می کنند. و ، لوله های با قطر بزرگ صداهای فرکانس پایین تری را نسبت به لوله های با قطر کوچک منتقل می کنند.
خاک ماسه ای و خاکهای بسیار سست ، به ویژه در یک خط لوله تازه دفن شده ، نه صدای نشت آب را به خوبی انتقال می دهد و نه خاک اشباع شده از آب مانند باتلاق و باتلاق. خاک سخت و فشرده به بهترین وجه صدای نشت آب را منتقل می کند. خاک خیلی سریع صدای نشت آب را جذب می کند. شنیدن نشت در خطوط آب که فقط 3 یا 4 فوت عمق دارند ، در سطح زمین بسیار آسان تر از نشت در خطوط عمیق تر است. در عمق 7 یا 8 فوت ، تنها نشت های بسیار بزرگ با فشار آب خوب ، صدای کافی را برای شنیدن در سطح تولید می کند.
سرانجام ، پوشش زمین ، چه خیابان آسفالت باشد ، چه کثیفی ، دال بتونی یا چمن چمن ، تفاوت مهمی ایجاد می کند. سطوح سخت خیابان و دال های بتونی با صدای نشت آب طنین انداز می شوند و ممکن است نشت از 5 تا 10 فوت یا بیشتر در دو طرف لوله آب شنیده شود. چمنزارهای علفی و سطوح آلودگی شل چنین سطحی مانند صفحه تشدید کننده را ارائه نمی دهند و تغییرات سطح آنها تماس محکم را دشوارتر می کند.
به بالای صفحه بازگردید

صداهای نشت چگونه روی لوله ها حرکت می کنند؟
لوله های فلزی ، به ویژه شبکه های آهنی بین 6 اینچ و 12 اینچ ، سرویس های مسی و لوله های فولادی ، صدای نشت آب را برای صدها فوت از هر جهت منتقل می کنند. لوله آزبست سیمان و لوله پی وی سی تقریباً صداها را انتقال نمی دهند.
فاصله های منتقل شده برای صدای نشت آب "Hiss" یا "Whoosh" تابعی از قطر لوله و همچنین مواد لوله است:

مواد لوله و فاصله قطر برای تلفن های موبایل برای 2 GPM نشت در PSI 60 حرکت می کنند
 لوله چدنی 6 اینچ 600 تا 1000 فوت
 لوله چدنی 12 اینچ 400 تا 800 فوت
 لوله چدنی 24 اینچ 200 تا 400 فوت
 لوله AC 6 اینچ 400 تا 800 فوت
 لوله AC 12 اینچ 300 تا 500 فوت
 لوله AC 24 اینچ 100 تا 300 فوت
 لوله پی وی سی 6 اینچ 200 تا 300 فوت
 لوله PVC 12 اینچ 100 تا 200 فوت
 لوله PVC 24 اینچ 50 تا 100 فوت
بنابراین آگاهی از مواد و قطر لوله برای دانستن اینکه تا چه حد ممکن است صدای نشت در امتداد دیواره های لوله منتقل شود مهم است

صداهای نشت چگونه در خاک سفر می کنند؟
خاک خیلی سریع صداهای نشت آب را جذب می کند:
خاک فرکانس های بالا را به میزان بیشتری نسبت به فرکانس های پایین جذب می کند. برای نشت در لوله ای به عمق 6 فوت ، صدای "Hiss" یا "Whoosh" ضعیف و "بی صدا" است ، یعنی فقط فرکانس های پایین تر شنیده می شوند. برای نشت در لوله ای به عمق 3 فوت ، صدا بلندتر و فرکانس کمی بالاتر است.
TLL6O~XS7PV_2C31XOYXOW2

نقشه برداری

"نقشه برداری" اصطلاحی است که برای شنیدن نشت آب در مواردی که هیچ شواهد واضحی مانند جریان آب در خیابان وجود ندارد ، وجود دارد. هر هیدرانت ، شیر و خط سرویس مکانی ممکن برای شنیدن صدای نشت آب است:
8G {BZBY} MHV $ LGNEJ [{BONJ

از آنجا که اصوات بهتر از خاک در دیواره های لوله حرکت می کنند ، همیشه ابتدا به هیدرانت ها ، دریچه ها و کنتورها گوش دهید. هرچه به نشت نزدیکتر می شوید ، صدا بلندتر می شود. سرانجام ، تصمیم بگیرید که کدام یک از این مکان ها بیشترین صدای را دارند. اکنون شما برای "تعیین نشت آب با دقت" آماده هستید.